Συχνές Ερωτήσεις

• Ο διαγωνισμός έχει έγκριση από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων;

Ναι ο διαγωνισμός είναι εγκεκριμένος βάση της απόφασης  του Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων των Γυμνασίων, των Γενικών Λυκείων και των ΕΠΑ.Λ. της χώρας.

•  Οι εγγραφές θα είναι ανοιχτές καθ΄ όλη τη διάρκεια της προθεσμίας;

Οι εγγραφές θα κλείσουν την εβδομάδα στην οποία θα συμπληρωθεί ο ανώτατος αριθμός αιτήσεων σε κάθε κατηγορία και οι ομάδες οι οποίες έγιναν αποδεκτές θα ειδοποιηθούν άμεσα.

• Μέχρι πόσες ομάδες μπορούν να συμμετέχουν από κάθε σχολική μονάδα;

Από κάθε σχολική μονάδα μπορούν να συμμετέχουν μέχρι 5 ομάδες.

• Οι ομάδες των μαθητών και μαθητριών μπορούν να φοιτούν σε διαφορετική τάξη;

Ναι, αρκεί να ανήκουν στην ίδια βαθμίδα (δηλαδή να είναι αποκλειστικά μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου ή αποκλειστικά μαθητές και μαθήτριες Λυκείου).

•  Κάποια ομάδα μπορεί να συμμετέχει και στις δύο παράλληλες δράσεις (Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής και Μουσείο Καραθεοδωρή);

Ναι μπορεί, μιας και θα διεξαχθούν σε διαδοχικές ώρες και το Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής [Δείτε το χάρτη ]  βρίσκεται απέναντι από το Μουσείο Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή [ Δείτε το χάρτη ]. Σημειώνεται ότι η συμμετοχή στις παράλληλες δράσεις είναι προαιρετική.

•  Υπάρχει κάποιο κόστος συμμετοχής στο διαγωνισμό αλλά και στις παράλληλες δράσεις για κάθε ομάδα;

Όχι, είναι δωρεάν.

•  Πότε θεωρείται έγκυρη η εγγραφή των ομάδων του σχολείου μου;

Για να είναι έγκυρη η εγγραφή των ομάδων του σχολείου σας, θα πρέπει:

α. Να συμπληρώσετε ηλεκτρονικά την φόρμα αιτήσεων.

β. Να παραλάβετε υπογεγραμμένη τη Συγκατάθεση γονέα.

γ. Να μας αποστείλετε την βεβαίωση του Διευθυντή (καταληκτική ημερομηνία 6 Απριλίου 2020).