Σήμερα, Σάββατο 22 Μαΐου ξεκίνησε ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Γρίφων, Λογικής και Μαθηματικών “Πρωταγόρας ο Αβδηρίτης” που διοργανώνει το 3ο ΓΕΛ Κομοτηνής σε συνεργασία με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης διαδικτυακά με μαθητές να συμμετέχουν απ΄όλη την Ελλάδα.

Συνολικά 143 μαθητές Α’, Β’ και Γ’ Γυμνασίου συμμετείχαν από τις 11:00 π.μ. μέχρι και τις 13:00 μ.μ. σε ειδικά διαμορφωμένα θέματα γρίφων και λογικής. Στην εκδήλωση απεύθυναν χαιρετισμό η Διευθύντρια Β/θμιας Εκπ/σης Ροδόπης κ. Μαίρη Κοσμίδου και οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Μαθηματικών του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης κ. Νικόλαος Ανταμπούφης και κ. Δαργινίδου Λεμονιά.

Στο τέλος της σημερινής ημέρας του διαγωνισμού έγινε απονομή επαίνων στους 5 πρώτους, ενώ όλοι συμμετέχοντες συμπλήρωσαν ερωτηματολόγιο αποτίμησης και έλαβαν Βεβαίωση Συμμετοχής. Ο διαγωνισμός συνεχίζεται και αύριο 23/5 με τους μαθητές των Λυκείων που θα διαγωνιστούν βρίσκοντας τη λογική λύση μέσα στους γρίφους.

Ο διαγωνισμός υποστηρίζεται από την Ομάδα Λογικής και την Ομάδα Ρομποτικής & Προγραμματισμού του 3ου ΓΕΛ Κομοτηνής.